



Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5)
$189.99 • View Prices • By Roku
Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) is a 32 inches Full HD LED Smart TV. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) price in United States is $189.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
32 inch HD$119.99
32 inch FHD$189.99
Features
- 32 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Audio
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) Specs
Group: $150 to $250
Display
- 32 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 83.82 mmThick
Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) Price History
You can check the price history of Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) below. The current price is $189.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Roku Select Series 32 inch Full HD Smart LED TV (32R3E5) Full Specs
General
| Model | 32R3E5 |
| Type | LED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Backlight Type | Direct Lit |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical Design
| Dimensions | 716.28 (W) x 426.72 (H) x 83.82 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 716.28 (W) x 464.82 (H) x 180.34 (D) mm |
Audio
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Roku TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













