


Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$391.74 • View Prices • By Samsung
Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $391.74.
- Share
$391.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- 3D TV: No
Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 43 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 8.3 kgHeavy
- 120 W Input Power
- 59.9 mmThick
Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $36,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Xiaomi Mi X Pro 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (L43M8-5XIN)
Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs TCL T6C 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43T6C)
Samsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Lumio Vision 7 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSG)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TVSamsung Crystal 43AU7500 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | UA43AU7500KLXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Main Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card, User Manual |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 8.3 kg |
| Weight (with Stand) | 8.1 kg |
| Dimensions | 963.9 (W) x 558.9 (H) x 59.9 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | WMV, AVI, MP4, FLV |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, AAC, WMV, WAV |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 120 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Other Smart Features | Tizen |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












