



Samsung QA43Q60BAKLXL 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$575.7 • View Prices • By Samsung
Samsung QA43Q60BAKLXL 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $575.7.
- Share
$575.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
Samsung QA43Q60BAKLXL 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $47,500 to $62,500
Display
- 43 inch DisplaySmallest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 50 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Smart Control
Design
- 8.1 kgHeavy
- 125 W Input Power
- 25.7 mmThick
Samsung QA43Q60BAKLXL 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Samsung QA43Q60BAKLXL 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $55,515. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Samsung QA43Q60BAKLXL 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | QA43Q60BAKLXL |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Quantum Dot Color |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 8.1 kg |
| Weight (with Stand) | 8.4 kg |
| Dimensions | 965.5 (W) x 559.4 (H) x 25.7 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, AVI, MKV, FLV |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
| Analog TV Reception Formats | SECAM |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 220 - 240 V |
| Power Consumption | 125 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Smart Control |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Prime Video, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), Free Share (DLNA), One-touch Connect, Screen Casting, Smartphone connect, SmartShare, USB HID Support, WiFi Direct, Samsung Tizen TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













