



Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03FAFXZA)
$697.99 • View Prices • By Samsung
Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03FAFXZA) is a 43 inches 4K QLED Smart TV running Tizen. It has HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, ALLM, Screen Mirroring, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03FAFXZA) price in United States is $697.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN4… Specs
Group: $550 to $850
Display
- 43 inch DisplaySmall
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 11.8 kgHeavy
- 110 W Input Power
- 25 mmThick
Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN4… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN4… Price History
You can check the price history of Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03FAFXZA) below. The current price is $697.99. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)Samsung The Frame LS03F 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN4… Full Specs
General
| Model | QN50LS03FAFXZA |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television, 1 x Power Cable, 1 x Remote Control, 1 x Connect Box, 1 x Connect Cable, 1 x Optional Stand Support, 1 x No Gap Wall-mount, 1 x Customizable Frame Support, 1 x Auto-Rotation Accessory Support, 1 x Zigbee / Thread Module, 1 x User Manual, 1 x Installation Guide, 1 x Warranty Card, 1 x Simple User Guide |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Supreme UHD Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 11.8 kg |
| Weight (with Stand) | 12.2 kg |
| Dimensions | 1120 (W) x 645 (H) x 25 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1120 (W) x 679.2 (H) x 227.8 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen 2 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
| Other Video Features | Auto HDR Remastering, HDR Brightness Optimizer |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
Gaming
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 110 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Alexa, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | YouTube, Prime Video, Netflix, Apple TV +, etc. |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Samsung TV Plus, TV to Mobile, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View, Daily+ |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















