



Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA)
$248 • View Prices • By Samsung
Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) is a 43 inches 4K LED Smart TV running Tizen. It has HDR10+ support. It features 20 W 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) price in United States is $248. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 60 Hz, 16:9 Ratio
Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) Specs
Group: $200 to $300
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 6.5 kgHeavy
- 76.2 mmThick
Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) Prices
6% (price dropped by $14 in one month)
Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) Price History
You can check the price history of Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) below. The current price is $248. Over the past month, there has been a decrease of $14 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung U8000H 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN43U8000HFXZA) Full Specs
General
| Model | UN43U8000HFXZA |
| Type | LED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.5 kg |
| Weight (with Stand) | 6.7 kg |
| Dimensions | 957.83 (W) x 558.55 (H) x 76.2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957.83 (W) x 609.09 (H) x 156.97 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC/Clear QAM |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Contrast Enhancement | Mega Contrast |
| Color Enhancement | Color Booster |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC110-120V~ 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















