



Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL)
$1,101.5 • View Prices • By Samsung
Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) price in United States starts from $1,101.5.
- Share
$1,101.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) Specs
Group: $90,000 to $112,500
Display
- 75 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 77 mmThick
Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) Price History
You can check the price history of Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) below. The current price is $104,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) vs Samsung U8500F 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500FUXXL)
Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) vs Xiaomi X Pro 2025 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L75MB-APIN)
Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) vs Samsung UE85AF 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75UE85AFUXXL)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)Samsung U8500H 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8500HULXL) Full Specs
General
| Model | UA75U8500HULXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television U, 1 x Remote, 1 x Power Cable, 1 x Table Stand, 2 x AAA Batteries, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 60 Hz (for HDMI 1/2/3) |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Dimensions | 1660 (W) x 957.8 (H) x 77 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1660 (W) x 1000 (H) x 280 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2CS2 |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
| Upscaling | Yes |
| Contrast Enhancement | Contrast Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC220-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Hotstar, YouTube, Apple TV, etc. |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Soccer / Football Mode |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













