




Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75UE85AHULXL)
$931.9 • View Prices • By Samsung
Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75UE85AHULXL) price in United States starts from $931.9.
- Share
$931.9
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA7… Specs
Group: $80,000 to $100,000
Display
- 75 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 77 mmThick
Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA7… Price History
You can check the price history of Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75UE85AHULXL) below. The current price is $89,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75UE85AHULXL) vs Samsung U8300F 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75U8300FUXXL)
Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA75UE85AHULXL) vs Sony Bravia II S25BM2 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75S25BM2)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung Vision AI UE85AH 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA7… Full Specs
General
| Model | UA75UE85AHULXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Dimensions | 1660 (W) x 957.8 (H) x 77 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1660 (W) x 1080 (H) x 280 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2CS2 |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Contrast Enhancement | Contrast Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC220-240 V~ 50/60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Alexa, Bixby |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Apple TV, Spotify, Jio Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














