




Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2)
$1,880.76 • View Prices • By Sony
Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2) price in United States starts from $1,880.76.
- Share
$1,880.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio, Dolby Atmos
Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2) Specs
Group: $150,000 to $200,000
Display
- 75 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 100 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 31.2 kgHeavy
- 72 mmThick
Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2) Price History
You can check the price history of Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2) below. The current price is $179,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2) vs Sony Bravia 5 XR55A 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-75XR55A)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Sony Bravia 3 II 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-75XR35M2) Full Specs
General
| Model | K-65XR35M2 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct LED |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | Frame Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 31.2 kg |
| Weight (with Stand) | 32.2 kg |
| Dimensions | 1670 (W) x 967 (H) x 72 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1670 (W) x 1030 (H) x 349 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T/T2 |
| Picture Processor | Vivid, Standard, Cinema, Game, Professional, Graphics, Photo, Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) |
| Picture Modes | XR Processor |
| Upscaling | Yes |
| Contrast Enhancement | Dynamic Contrast Enhancer |
| Clarity Enhancement | XR Clear Image |
| Color Enhancement | XR TRILUMINOS, Live Colour Technology, Rich Color Enhancer |
| Motion Enhancement | Motionflow XR 400 |
| Other Video Features | Studio Calibrated (Netflix, Sony Pictures Core, Amazon Prime Video) |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS HD, DTS:X |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 (Side), 2 (Bottom) |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Bottom) |
| HDCP | Yes, HDCP2.3 (for 1/2/3/4) |
| HDMI CEC | No |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, JioHotstar, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















