




Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL)
$322.91 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL) price in United States starts from $322.91.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$322.91
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 83.2 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL) vs Xiaomi X Pro 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-APIN)
Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL) vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL) vs Samsung Vision AI M2EH 43 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UA43M2EHAULXL)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)Samsung UE83AH 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43UE83AHULXL) Full Specs
General
| Model | UA43UE83AHULXL |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Dimensions | 967.5 (W) x 561.5 (H) x 83.2 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2CS2 |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | Crystal Processor 4K |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Contrast Enhancement | Contrast Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster |
| Motion Enhancement | Motion Xcelerator |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Lite |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC220-240 V~ 50/60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Alexa, Bixby |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Apple TV, Spotify, Jio Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














