




Samsung Vision AI S95H 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QA77S95HXULXL)
$4,792.01 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Vision AI S95H 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QA77S95HXULXL) price in United States starts from $4,792.01.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,792.01
Search
Features
- 77 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 70 W Output
- HDR
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Samsung Vision AI S95H 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QA77… Specs
Group: $412,500 to $487,500
Display
- 77 inch DisplayAverage
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 165 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
- 70 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 20.9 kgHeavy
- 26.67 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Samsung Vision AI S95H 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QA77… Full Specs
General
| Model | QA77S95HXULXL |
| Type | OLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television U, 1 x Remote Control, 1 x Stand, 1 x Power Cord, 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 77 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 20.9 kg |
| Weight (with Stand) | 21.3 kg |
| Dimensions | 1782.57 (W) x 1049.53 (H) x 26.67 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1782.57 (W) x 1089.66 (H) x 319.79 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling Pro |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Contrast Enhancement | Real Depth Enhancer |
| Color Enhancement | Color Booster Pro |
| Motion Enhancement | AI Motion Enhancer Pro |
| Other Video Features | OLED HDR Pro, Auto HDR Remastering |
Audio
| Speaker Configuration | 4.2.2 Channel |
| Total Speaker Output | 70 W |
| Number Of Subwoofers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes, Adaptive Sound Pro |
| Other Audio Features | Object Tracking Sound Plus, AI Sound Controller Pro |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Anynet+ |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, G-Sync, Hue Sync |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Motion Plus |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Apple TV, Spotify, JioHotstar, etc. |
| Other Smart Features | SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote, Far-Field Voice Interaction, Mobile to TV, TV initiate mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














