




Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV
$284.55 • View Prices • By Sansui
Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $284.55.
- Share
$284.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $26,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV vs Sansui JSW43UG23Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Sansui JSW43UG23 43 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | JSW43UG23 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Piece TV, 1 Piece User Manual with Warranty Card, 1 Pair Batteries, 1 Piece Remote Control, 1 Set Base Stand, 2 Pair Screws, 1 Piece Power Cord, 1 Piece Wall Mounting Set, 1 Piece Mini AV Cable |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Physical Design
| Dimensions With Stand | 957.5 (W) x 623.8 (H) x 78 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android 14 |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G / 5G |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














