





Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2)
$799.99 • View Prices • By Sony
Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) is a 55 inches 4K LED Smart TV running Google TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision support. It features 20 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Variable Refresh Rate, ALLM and Screen Mirroring.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) price in United States is $799.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) Specs
Group: $650 to $950
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 13.34 kgHeavy
- 69.85 mmThick
Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) Price History
You can check the price history of Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) below. The current price is $799.99. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Sony BRAVIA 3 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55XR30M2) Full Specs
General
| Model | K-55XR30M2 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Main Unit, Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual, Warranty Card |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct-LED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 13.34 kg |
| Dimensions | 1225.55 (W) x 717.55 (H) x 69.85 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1225.55 (W) x 777.88 (H) x 260.35 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | XR Processor, XR Triluminos Pro |
| Upscaling | Yes, XR 4K Upscaling |
| Clarity Enhancement | XR Clear Image AI |
| Motion Enhancement | Motionflow XR 480 (Native 120Hz) |
| Other Video Features | Netflix, Prime Video and Sony Pictures Core Calibrated Mode |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Other Audio Features | X-Balanced Speaker |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 2 (Side), 2 (Bottom) |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Bottom) |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Apple TV, HBO, YouTube, Disney+, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















