




TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro)
$702.23 • View Prices • By TCL
TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) price in United States starts from $702.23.
- Share
$702.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 35 W Output
- Cortex A55x5 Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) Specs
Group: $57,500 to $72,500
Display
- 75 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 35 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Cortex A55x5 Processor
- Mali G57 MC1 800MHz
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) Price History
You can check the price history of TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) below. The current price is $67,204. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QA75Q7FAAULXL)
TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) vs LG NanoCell NANO 85A 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75NANO85A6A)
TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) vs TCL P71K 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P71K)
TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) vs TCL Q6C 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75Q6C)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)TCL P755 Pro 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75P755 Pro) Full Specs
General
| Model | 75P755 Pro |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x Base Stand, 1 x Power Cord, 2 x Batteries, 1 x User Manual x 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 Nits |
| Contrast Ratio | 6000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes |
Video
| Picture Modes | Preset Dynamic, Standard(Default), Smart HDR, Sports, Movie, Game, PC |
| Motion Enhancement | MEMC |
Audio
| Total Speaker Output | 35 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS Virtual:X |
| Sound Modes | Dynamic, Standard, Movie, Music, Voice, Game, Sport |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Dual-band, 2.4GHz/5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor | Cortex A55x5 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G57 MC1 800MHz |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Disney Plus Hotstar, Netflix, YouTube, Prime Video, etc. |
| Other Smart Features | Adaptive Brightness (on/off), Adaptive Content (on/off), Hands-free Voice Input via Built-in Mic and Google Voice Assistant |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














