





TCL Q6 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q650G)
$551.83 • Out Of Stock • By TCL
TCL Q6 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q650G) is a 65 inches 4K QLED Smart TV running Google TV. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 20 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include Screen Mirroring, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$551.83
Search
TCL Q6 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q650G) price in United States is $551.83. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
TCL Q6 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q650G) Specs
Group: $450 to $650
Display
- 65 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Design
- 10.98 kgHeavy
- 81.28 mmThick
TCL Q6 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q650G) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)TCL Q6 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q650G) Full Specs
General
| Model | 65Q650G |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 10.98 kg |
| Weight (with Stand) | 11.11 kg |
| Dimensions | 1445.26 (W) x 833.12 (H) x 81.28 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1445.26 (W) x 878.84 (H) x 353.06 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC, NTSC, Clear QAM |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















