





TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K)
$2,797.99 • View Prices • By TCL
TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) is a 98 inches 4K Mini LED Smart TV running Google TV. It has a 144 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Dolby Atmos, Variable Refresh Rate and ALLM.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) price in United States is $2,797.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 98 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) Specs
Group: $2,500 to $3,500
Display
- 98 inch DisplayLarge
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Design
- 54.3 kgHeavy
- 419.1 mmThick
TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) Prices
12% (price increased by $336 in one month)
TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) Price History
You can check the price history of TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) below. The current price is $2,797.99. Over the past month, there has been a increase of $336 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)TCL QM7K 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98QM7K) Full Specs
General
| Model | 98QM7K |
| Type | Mini LED |
| In The Box | TV, Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 98 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | HDR 3000 Nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Precise Dimming L2 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 54.3 kg |
| Weight (with Stand) | 55.29 kg |
| Dimensions | 217.93 (W) x 1285.24 (H) x 419.1 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 217.93 (W) x 1247.14 (H) x 60.96 (D) mm |
Audio
| Sound Technology | Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital |
| Other Audio Features | Bang & Olufsen Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Voice Assistant | Yes, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Apple TV, HBO, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















