



TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B)
$647.74 • View Prices • By TCL
TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) price in United States starts from $647.74.
- Share
$647.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) Specs
Group: $52,500 to $67,500
Display
- 75 inch DisplayLarge
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 18.4 kgHeavy
- 74 mmThick
TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) Price History
You can check the price history of TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) below. The current price is $61,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) vs Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) vs TCL T89C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65T89C)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)TCL V6B 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75V6B) Full Specs
General
| Model | 75V6B |
| Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, Audio Cable, Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card, Remote Control, 2 Batteries |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | DLED |
| Brightness | 330 nits |
| Contrast Ratio | 6000:01 (Static) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 18.4 kg |
| Weight (with Stand) | 18.6 kg |
| Dimensions | 1667 (W) x 959 (H) x 74 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1667 (W) x 1025 (H) x 351 (D) mm |
Video
| Picture Processor | IPQ 2.0 Engine |
| Wide Color Gamut | Yes, Dynamic Color |
| Quick Media Switching (QMS) | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Miracast | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Gaming
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 4 |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Amazon Prime, Apple TV+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













