




Thomson FA Series 42 inch Full HD Smart LED TV (42RT1044)
$139.62 • Out Of Stock • By Thomson
Thomson FA Series 42 inch Full HD Smart LED TV (42RT1044) price in United States starts from $139.62.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$139.62
Search
Features
- 42 in, LED TV
- Full HD, 1080 x 1920 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Thomson FA Series 42 inch Full HD Smart LED TV (42RT1044) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 42 inch DisplayLarge
- LED Screen
- Full HD, 1080 x 1920 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 220 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Thomson FA Series 42 inch Full HD Smart LED TV (42RT1044) vs Beston BS43FHD 43 inch Full HD Smart LED TV
Thomson FA Series 42 inch Full HD Smart LED TV (42RT1044) vs Thomson 43TJQ0012 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)Thomson FA Series 42 inch Full HD Smart LED TV (42RT1044) Full Specs
General
| Model | 42RT1044 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, Wall Mount, User Manual, 2 AAA Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 42 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Physical Design
| Dimensions | 954 (W) x 595 (H) x 220 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 110 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














