



Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011)
$332.72 • View Prices • By Thomson
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) price in United States starts from $332.72.
- Share
$332.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 70 W Output
- MT9062 Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 70 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
- MT9062 Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) Price History
You can check the price history of Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) below. The current price is $31,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) vs LG QNED 8GA 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QNED8GA6A)
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) vs Toshiba Z570RP 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Z570RP)
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) vs Thomson Phoenix 2025 Edition 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55QAI1015)
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) vs Sansui JSW65UG23Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) vs Motorola Envision X Spectra 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55UHDGMMWKRQ)
Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) vs Philips Lumina Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50PQT8100/94)Thomson NeoX 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55NEOX0011) Full Specs
General
| Model | 55NEOX0011 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N QLED TV, 1N Remote, 2N Batteries, 1N Mannual, 1N Wall mount |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 550 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions With Stand | 1240 (W) x 780 (H) x 290 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, MPEG1/2, AAC, AC3, Eac3 |
| Total Speaker Output | 70 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Processor | MT9062 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, JioHotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













