


Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV
$1,354.99 • View Prices • By Titan
Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV is a 43 inches 4K QLED Smart TV running Tizen. It has HDR10+ support. It features 20 W speakers. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV price in United States is $1,354.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV Specs
Group: $1,250 to $1,750
Display
- 43 inch DisplaySmall
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 6.8 kgHeavy
- 58.42 mmThick
Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV Prices
20% (price dropped by $275 in one month)
Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV Price History
You can check the price history of Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV below. The current price is $1,354.99. Over the past month, there has been a decrease of $275 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Titan S100 43 inch Ultra HD 4K Smart Outdoor TV Full Specs
General
| Model | S100 |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Edge Lit |
| Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.8 kg |
| Dimensions | 967.74 (W) x 561.34 (H) x 58.42 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC, Clear QAM |
| Picture Processor | Q4 AI Processor |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Tizen |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Amazon Alexa, Bixby |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















