



Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA)
$67.48 • View Prices • By Uniboom
Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) price in United States starts from $67.48.
- Share
$67.48
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 30 W Output
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- Screen Mirroring
Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) Specs
Group: $5,750 to $7,250
Display
- 24 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 80 mmThick
Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) Price History
You can check the price history of Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) below. The current price is $6,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) vs Thomson Alpha 24 inch HD Ready Smart LED TV (24Alpha001)
Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) vs Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Uniboom ULTIMA 24 inch HD Ready Smart LED TV (24S-ULTIMA) Full Specs
General
| Model | 24S-ULTIMA |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | LED TV - 1N, User Manual - 1N, Free Wall Mount Kit - 1N, Remote - 1N, Stand Base Kit - 1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 24 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Brightness | 3500 cd/m |
| Contrast Ratio | 10000:1 (Static) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical Design
| Dimensions | 550 (W) x 328 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 550 (W) x 360 (H) x 150 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | H.265, H.264, Real, MPEG1/2/4, AVI, MP4 |
Audio
| Total Speaker Output | 30 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, SonyLiv, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













