



Vu 65CA 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (2023 Edition)
$442.95 • Out Of Stock • By Vu
Vu 65CA 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (2023 Edition) price in United States starts from $442.95.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$442.95
Search
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 3 Speakers, 50 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Vu 65CA 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (2023 Edition) Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 65 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 3 Speakers
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Premium Apps Hotkeys, Activoice Remote With Voice Search
Design
- 269 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVVu 65CA 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (2023 Edition) Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 65CA |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Control, Power Cord, User Manual, Table Mount Stand, Wall Mount Bracket, 2 AAA Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | 400 nits Brightness |
Physical Design
| Dimensions | 1446 (W) x 898.8 (H) x 269 (D) mm |
Video
| Other Video Features | AI Picture Booster |
Audio
| Number Of Speakers | 3 |
| Total Speaker Output | 50 W |
| Output Per Speaker | 17 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100-240V AC 50/60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Premium Apps Hotkeys, Activoice Remote With Voice Search |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, YouTube, Sony LIV, Apple TV+, Voot, Jio Cinema, etc. |
| Other Smart Features | Google TV, Google Assistant |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













