
Xiaomi Mi TV 5 Pro 65-inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$522.25 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi TV 5 Pro 65-inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $522.25.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$522.25
Search
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 4 Speakers
- Amlogic T972 Processor, 4 GB RAM, 64 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi TV 5 Pro 65-inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $45,000 to $55,000
Display
- 65 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 4 Speakers
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
- Amlogic T972 Processor
- Mali 450 MP
- 4 GB RAM, 64 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Xiaomi Mi TV 5 Pro 65-inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 5 Pro |
| Type | QLED |
| In The Box | 1 QLED TV, Manual, Remote Control, Smart Remote |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
| Other Display Features | HDR10+, MEMC motion compensation and 8K decoding |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MKV, AVI, 3GP, WMV |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Other Video Features | Dyanamic Noise reduction, Color Temperature Control, 5 Picture Mode (Standard, Movie, Vivid, Sport, Custom) |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, AAC, WMA, WAV |
| Number Of Speakers | 4 |
| Other Audio Features | Dolby Audio and DTS HD sound |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | No |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor | Amlogic T972 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali 450 MP |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Hotstar, Voot, Sony Liv, Sun Nxt, Zee5, Hungama Play, ALT Balaji, Viu, TVF Play, Flickstree, Play Movies, YouTube, LIVE TV, etc. |
| Other Smart Features | PatchWall UI |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










