

Xiaomi Mi TV 6 65-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV
$923.3 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi TV 6 65-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV price in United States starts from $923.3.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$923.3
Search
Features
- 65 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 25 W Output
- Cortex A73 Processor, 3 GB RAM, 32 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi TV 6 65-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Specs
Group: $80,000 to $100,000
Display
- 65 inch DisplayAverage
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 25 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Cortex A73 Processor
- Mali-G52 MC2
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Xiaomi Mi TV 6 65-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV vs Sony Bravia 2 S25B 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-65S25B)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Xiaomi Mi TV 6 65-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Full Specs
General
| Model | Mi TV 6 |
| Type | OLED |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Video
| Video Formats Supported | MPEG 1/2/4; H.264; H.265; Real; HDR 10+; Dolby Vision; IMAX Enhanced |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
Audio
| Audio Formats Supported | Dolby Digital Plus; Dolby Atmos; DTS-HD; OGG; FLAC; MP3; AAC; DTS Surround |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 25 W |
| Output Per Speaker | 12.5 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Cortex A73 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Other Smart Features | Patchwall, NVIDIA G-SYNC Gaming Display Certified, Automatic low latency mode (ALLM), variable refresh rate (VRR) avoids picture delays, tears, and freezes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













