



Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (L50M8-A2IN)
$314.81 • View Prices • By Xiaomi
Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (L50M8-A2IN) price in United States starts from $314.81.
- Share
$314.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad core Cortex A55 Processor, 2 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV … Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad core Cortex A55 Processor
- Mali G52 MC1
- 2 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 279.9 mmThick
Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV … Price History
You can check the price history of Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (L50M8-A2IN) below. The current price is $30,400. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (L50M8-A2IN) vs TCL P6K 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43P6K)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)Xiaomi X Series 2023 Edition 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | L50M8-A2IN |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year Warranty on Product and 2 Years Warranty on Panel |
| In The Box | Led TV - 1 Unit, Remote Control - 1 Unit, Manual & Warranty Card - 1 Unit, Stands - 2 Unit, Screws- 4 Units, Battery - 2 Unit, Power Cable - 1 Unit |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | Dolby Vision, HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 9.4 kg |
| Dimensions | 1111.2 (W) x 708.9 (H) x 279.9 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MKV, WMV, AVI |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio, DTS: Virtual X, DTS - HD, DTS X |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Quad core Cortex A55 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G52 MC1 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 8 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime Video, Miracast, Patch Wall Plus, Media Player, Gallery, TV Manager, YouTube, Play Movies, Play Games, etc. |
| Other Smart Features | Google TV, Patchwall |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













