



Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$333.33 • View Prices • By Bosch
Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $333.33.
- Share
$333.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Bosch |
| Model | WGA14200IN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | SoftCare Drum |
| Weight | 72.1 kg |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Jean, Delicate, Synthetic, Mixed Fabric, Wool, Sports Wear |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Inbuilt Scrubber | No |
| Extra Features | Anti Vibration Side Panels Reduces Noise & Vibration to Minimum, Anti Tangle, Anti Bacteria, Touch Controls, Speed Perfect, Vario Drum, Reload, Anti Vibration Side Panels, Active Water, Foam Detection |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on product, 12 years on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $31,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA244ZSIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA2420SIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Bosch WGA14200IN 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA1420TIN 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Red Magic 11 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













