




LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$216.75 • View Prices • By LG
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $216.75.
- Share
$216.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | LG |
| Model | T80KMMB3Z |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Digital Display |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, 1 Hose Pipe, 1 Warranty Card, 1 User Manual |
Design and Body
| Drum Type | Semi Stainless Steel Drum |
| Weight | 31 kg |
| Height | 87 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
| Body Features | Rust Proof Body |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Synthetic, Blanket, Jean, Delicate, Wool, Intensive Wash, Clean Tub |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $20,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
LG 7Kg Washing Machines10Kg Washing Machines Price ListSamsung Front Load Fully Automatic Washing MachinesLG Fully Automatic Washing MachinesBest LG Washing Machines Price ListLG Washing Machines Between ₹20,000 and ₹30,000Samsung Galaxy A Series Mobile PhonesAMOLED Display Mobile Phones Under 15000
Compared With

LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4441BG 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80VBMB4Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T70VBMB1Z 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung WA80F08S2L 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80AJMB1Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4545BY 8 kg Fully Automatic Top Load Washing MachineDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














