




LG T90KMMB3Z 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$248.62 • Out Of Stock • By LG
LG T90KMMB3Z 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $248.62.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$248.62
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
OUT OF STOCK
LG T90KMMB3Z 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | T80KMMB3Z |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Digital Display, Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, 1 Hose Pipe, 1 User Manual |
Design and Body
| Drum Type | Semi Stainless Steel Drum |
| Weight | 31 kg |
| Height | 87 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
| Body Features | Rust Proof Body |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Synthetic, Blanket, Jean, Delicate, Wool, Intensive Wash, Clean Tub |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG T90KMMB3Z 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4441BG 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T90KMMB3Z 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80KMMB3Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














