



Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$445.45 • View Prices • By Bosch
Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $445.45.
- Share
$445.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Mach… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Country of Origin | China |
| Series | 6 |
| Brand | Bosch |
| Model | WGA252ZSIN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 73.8 kg |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Noise Level | 54 dB |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Duvet, Delicate, Blanket, Synthetic, Crease Care |
Power Features
| Power Required | AC 240 V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Inbuilt Scrubber | No |
| Extra Features | Iron Steam Assist, Soft Care Paddles, Foam Control, Water Protection System |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 12 Years on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Mach… Price History
You can check the price history of Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $42,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs VW V10 HeatPro 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Bosch WGA252ZSIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Bosch WGA252ZPIN 10 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro Max
Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













