


Bosch WNA2E4U1IN 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$687.7 • View Prices • By Bosch
Bosch WNA2E4U1IN 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $687.7.
- Share
$687.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator
- Digital LED Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Bosch WNA2E4U1IN 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator
- Digital LED Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Bosch |
| Model | WNA2E4U1IN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital LED Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 81.3 kg |
| Height | 89 cm |
| Width | 67.5 cm |
| Depth | 59 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 10.5 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Mixed Fabric, Delicate, Wool, Jean, Active Wear, Tub Clean, Heavy Duty, Extra Rinse |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Wash & Dry, Hygiene Care, Delay Start |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Manufacturing Defects Are Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
Bosch WNA2E4U1IN 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Price History
You can check the price history of Bosch WNA2E4U1IN 10.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $65,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















