



Bosch WOE70AH0IN 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$186.3 • View Prices • By Bosch
Bosch WOE70AH0IN 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $186.3.
- Share
$186.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Bosch WOE70AH0IN 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Body, Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Bosch |
| Model | WOE70AH0IN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Vario Drum |
| Weight | 32.2 kg |
| Height | 95 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 680 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Synthetic, Blanket, Jean, Wool |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Drum clean, Mixed Fabrics, Short programm, Soil level, Start/Reload, Time delay, Cold Wash |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 10 Years on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Technician Visit |
Bosch WOE70AH0IN 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Bosch WOE70AH0IN 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $17,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Canon PIXMA TS7720 Multi Function Inkjet Printer vs HP DeskJet 4255e Multi Function Inkjet Printer
OnePlus 13 vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus
Samsung Galaxy S25 Ultra vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Sony Xperia 1 VIIIDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













