



Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$189.68 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $189.68.
- Share
$189.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Stainwash Pro H |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Sales Package | Washing Machine, Inlet Pipe, Detergent Cup, Rat Mesh, Drain Pipe, Drain Hose with Clamp |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 28 kg |
| Height | 101 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 58 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, 6th Sense Technology, ZPF Technology |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Prime Mover & Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Wash… Price History
You can check the price history of Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $18,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA70BG4441YY 7 kg Fully Automatic Washing Machine
Whirlpool Stainwash Pro H 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine

Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25
iQOO Neo 11 vs iQOO 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













