


VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$104.37 • View Prices • By VW
VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $104.37.
- Share
$104.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Child Lock, Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Child Lock, Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Country of Origin | India |
| Brand | VW |
| Model | V8 TurboWash |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Bottom Plate, Water Inlet Hose, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Stainless Steel Gentle wave Drum |
| Weight | 32 kg |
| Height | 101 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 57 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Door Lock | No |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | No |
| Other Washing Modes | Standard, Soft, Quick, Strong, Air Dry, Soak Wash, Wash Only, Spin Only, Clean Bucket, Recovery Water |
Power Features
| Power Required | AC 220 V, 50 Hz |
Features
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Manufacturer |
VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $9,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Realme TechLife RMTL805NNNPG 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
VW V8 TurboWash 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Lloyd GLWMT80GLGAM 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












