




Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$137.83 • View Prices • By Haier
Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $137.83.
- Share
$137.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6.5 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6.5 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Haier |
| Model | HWM65-FE |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | Washing Machine, User Manual, Bottom Plate, Water Inlet Hose and Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 28 kg |
| Height | 93 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 54 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 6.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 800 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Door Lock | No |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | No |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate |
Power Features
| Power Required | 220 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $13,190. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4545BY 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM65-FES5 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Haier HWM65-FE 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Voltas Beko WTL6004UEA 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Apple iPhone 17 Pro Max (1TB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














