



VW SupremeWash V8 8.5 kg Semi Automatic Washer only
$57.45 • Out Of Stock • By VW
VW SupremeWash V8 8.5 kg Semi Automatic Washer only price in United States starts from $57.45.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$57.45
Search
Features
- Washer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
OUT OF STOCK
VW SupremeWash V8 8.5 kg Semi Automatic Washer only Specs
- Washer
- Semi Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Body, Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | VW |
| Model | SupremeWash V8 |
| Type | Washer |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Control Type | Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Semi Automatic Washing Machine, User Manual and Warranty card |
Design and Body
| Outer Body | Plastic |
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 15 kg |
| Height | 90.5 cm |
| Width | 46 cm |
| Depth | 47 cm |
| Transparent Window | No |
| Indicator Type | Buzzer |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Waterproof Panel | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Heavy |
Power Features
| Power Required | 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Comprehensive |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























