


Voltas Beko WST75UC 7.5 kg Semi Automatic Washer only
$69.55 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko WST75UC 7.5 kg Semi Automatic Washer only price in United States starts from $69.55.
- Share
$69.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
Voltas Beko WST75UC 7.5 kg Semi Automatic Washer only Specs
- Washer
- Semi Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | WST75UC |
| Type | Washer |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 U Washer, 1 U Inlet Hose |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 12 kg |
| Height | 88.5 cm |
| Width | 46 cm |
| Depth | 42 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | No |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Wash/Rinse |
Power Features
| Power Required | 300 W, AC 220-240V |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, High Rate RPM |
Warranty
| Warranty | 1 year, Comprehensive Warranty on Product, 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts |
| Warranty Type | Manufacturer |
Voltas Beko WST75UC 7.5 kg Semi Automatic Washer only Price History
You can check the price history of Voltas Beko WST75UC 7.5 kg Semi Automatic Washer only below. The current price is $6,689. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A37 5G vs Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17 5G (4GB RAM + 128GB)
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












