



Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$208.84 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $208.84.
- Share
$208.84
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Shock Proof
Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load W… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8.5 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Whirlpool |
| Model | Stainwash Pro Plus |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Inlet Pipe, Detergent Cup, Rat Mesh, Drain Pipe, Drain Hose with Clamp |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 29 kg |
| Height | 101.5 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 58 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
| Body Features | Soft Close Lid |
Technical
| Capacity | 8.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Duvet, Wool, Clean Tub, Heavy, Whites, Bed Sheets, Rinse+Dry, Dry Only, Wash Only, Stainwash, Anti-Bacterial |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inbuilt Scrubber | No |
| Extra Features | Water Level Selector, Spiro Wash Action, 25 Stain Removal, Magic Lint Filter, ZPF Technology |
Warranty
| Warranty | 2 years, Years Warranty on Product, 10 Years Warranty on Prime Mover and Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load W… Price History
You can check the price history of Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $19,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80SKSF1Z 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA70BG4441YY 7 kg Fully Automatic Washing Machine
Motorola Edge 70 vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 FE
Apple iPhone 16 Plus vs Apple iPhone 17eDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













