

Whirlpool Whitemagic Elite 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$189.35 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Whitemagic Elite 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $189.35.
- Share
$189.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Agipellar
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Self Clean
- Child Lock
Whirlpool Whitemagic Elite 7.5 kg Fully Automatic Top Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Agipellar
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Self Clean
- Child Lock
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | 10YMW |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Inlet Pipe, Outlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 28 kg |
| Height | 96.5 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 54 cm |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Agipellar |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
Power Features
| Power Consumption | 360 W |
Features
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, 10 Years on Motor and Prime Mover |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used According to the Instructions given in the Instructions Manual. Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel. Modification or Alteration of Any Nature Made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set. Site (Where the Premises is Kept) Conditions that do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects due to Cause beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchaser's Residence |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Whitemagic Elite 7.5 kg Fully Automatic Top Load Was… Price History
You can check the price history of Whirlpool Whitemagic Elite 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $18,210. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool Whitemagic Elite 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA70BG4441YY 7 kg Fully Automatic Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A32 5G
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











