
Whirlpool WhiteMagic Elite 10YMW 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing machine
$173.46 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool WhiteMagic Elite 10YMW 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing machine price in United States starts from $173.46.
- Share
$173.46
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Agipellar Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Quick Wash
- Hard Water Wash Program, ZPF Technology, EasyTech Technology, Lint Filter
Whirlpool WhiteMagic Elite 10YMW 7.5 Kg Fully Automatic Top Lo… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- Agipellar Wash
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Quick Wash
- Hard Water Wash Program, ZPF Technology, EasyTech Technology, Lint Filter
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | WHITEMAGIC ELITE 7.0 GREY 10YMW |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Inlet Pipe, Outlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 28 kg |
| Height | 96.5 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 54 cm |
| Indicator Light | No |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Agipellar Wash |
| Built-in Heater | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
Power Features
| Power Consumption | 360 W |
Features
| Extra Features | Hard Water Wash Program, ZPF Technology, EasyTech Technology, Lint Filter |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Comprehensive |
Whirlpool WhiteMagic Elite 10YMW 7.5 Kg Fully Automatic Top Lo… Price History
You can check the price history of Whirlpool WhiteMagic Elite 10YMW 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing machine below. The current price is $16,750. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Whirlpool WhiteMagic Elite 10YMW 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing machine vs Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine

OnePlus 16 vs OnePlus 16 Pro
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
OPPO Reno 15 Pro 5G vs OnePlus 16Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










