


Equator EZ5500CV 1.9 cu ft Front Load Washer with Dryer
$1,159 • Out Of Stock • By Equator
Equator EZ5500CV 1.9 cu ft Front Load Washer with Dryer is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine with Dryer. It has a maximum spin speed of 1400 RPM. Notable features include Steam Wash, Inbuilt Heater, Anti-Vibration, Child Lock and Delay Start.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,159
Search
Equator EZ5500CV 1.9 cu ft Front Load Washer with Dryer price in United States is $1,159. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 1.9 cu. ft. Capacity
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
- Steam Wash
OUT OF STOCK
Equator EZ5500CV 1.9 cu ft Front Load Washer with Dryer Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 1.9 cu. ft. Capacity
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
- Steam Wash
General
| Brand | Equator |
| Model | EZ5500CV |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Convertible Venting/ Condensing |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Weight | 86.18 kg |
| Height | 85.09 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 83.19 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 1.9 cu. ft. |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
Washing Modes
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | 15 Wash/Dry Programs |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Equator EZ5500CV 1.9 cu ft Front Load Washer with Dryer Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy A57
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Samsung Galaxy S23 5G vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 15
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













