


Black & Decker BTLW41MW 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washing Machine
$766 • Out Of Stock • By Black & Decker
Black & Decker BTLW41MW 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washing Machine is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine with Dryer. Notable features include Quick Wash, Anti-Vibration, Delay Start, Load Balancing and Stainless Steel Tub.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$766
Search
Black & Decker BTLW41MW 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States is $766. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.1 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
- Timer
OUT OF STOCK
Black & Decker BTLW41MW 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.1 cu ft Capacity
- Agitator
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
- Timer
General
| Brand | Black & Decker |
| Model | BTLW41MW |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Height | 107.01 cm |
| Width | 65.41 cm |
| Depth | 68.4 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 4.1 cu ft |
| Method of Washing | Agitator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Clean Tub, Heavy, Normal, Bulky |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Black & Decker BTLW41MW 4.1 cu ft Fully Automatic Top Load Was… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























