


Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine
$1,959 • View Prices • By Samsung
Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine with Dryer. It has a maximum spin speed of 1200 RPM. Notable features include Quick Wash, Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity, Voice Control and Self Clean.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States is $1,959. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 5.3 cu ft Capacity
- Tumble
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Wash… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 5.3 cu ft Capacity
- Tumble
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Samsung |
| Model | WD53DBA900HZ |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LCD Display |
| Control Type | Touch |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Weight | 143.79 kg |
| Height | 111 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 87.38 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 5.3 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Digital Inverter Motor |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Voice Control | Yes, Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Additional Smart Features | Smart Care, Smart Control, AI Laundry Combo |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Wool, Intensive Wash, Delicate, Baby Care, Clean Tub, Jean, Allergy Care, Sports Wear, Normal, Sanitize, Heavy, Super Speed |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Powerful Steam for Gentle Cleaning, Super Clean, Super Speed, Interior Light, Flex Auto Dispense System |
Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Wash… Prices
3% (price increased by $52 in one month)
Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Wash… Price History
You can check the price history of Samsung WD53DBA900HZ 5.3 cu ft Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $1,959. Over the past month, there has been a increase of $52 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Plus
Oppo Find X9 Pro 5G vs Realme GT 8 Pro
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S25
Apple iPhone 17 vs OPPO Reno 15 Pro 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














