



Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only
$959 • View Prices • By Equator
Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine. It has a maximum spin speed of 1400 RPM. Notable features include Quick Wash, Self Clean, Anti-Vibration, Child Lock and Delay Start.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only price in United States is $959. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 1.6 cu ft Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only Specs
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 1.6 cu ft Capacity
- Tumble
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Equator |
| Model | EW826W |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Drum Type | Stainless Steel |
| Weight | 68.95 kg |
| Height | 85.09 cm |
| Width | 59.69 cm |
| Depth | 55.5 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 1.6 cu ft |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Other Washing Modes | 16 Wash Programs |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Anti-Bacterial Drum Baffle, Diagnostic Sensors |
Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only Prices
1% (price dropped by $10 in one month)
Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only Price History
You can check the price history of Equator EW826W 1.6 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only below. The current price is $959. Over the past month, there has been a decrease of $10 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S25 FE
OnePlus 13 vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















