



LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only
$1,389.98 • View Prices • By LG
LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Front Load Washing Machine. Notable features include Steam Wash, Inbuilt Heater, Wi-Fi Connectivity, Anti-Vibration and Child Lock.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only price in United States is $1,389.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 5.2 cu ft Capacity
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body
- Inbuilt Heater, Timer
LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only Specs
- Washer
- Fully Automatic, Front Load
- 5.2 cu ft Capacity
- LCD Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | WM8900HBA |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LCD Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Outer Body | Painted Steel |
| Weight | 102.06 kg |
| Height | 101.85 cm |
| Width | 73.66 cm |
| Depth | 81.53 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 5.2 cu ft |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter Direct Drive Motor |
| Temperature Range | Cold, Extra Hot, Hot, Tap Cold, Warm |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI DD |
Washing Modes
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Allergiene, Bright Whites, Active Wear, AI Wash, Bedding, Color Care, Delicates, Dresses, Hand/Wool, Heavy Duty, Jeans, Kids Wear, Large Load, Normal, Perm. Press, Quick Wash, Rinse+Spin, Sanitary, Small Load, Spin Only, Sweat Stains, Swimwear, Towels, Tub Clean, X Large Load |
Power Features
| Power Required | 120V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | TurboWash 360 Technology, Steam Technology, Soil Level Sensor, Drum Light, Cabinet Vibration Sensor |
LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only Prices
11% (price increased by $155 in one month)
LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only Price History
You can check the price history of LG WM8900HBA 5.2 cu ft Fully Automatic Front Load Washer only below. The current price is $1,389.98. Over the past month, there has been a increase of $155 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17 Pro
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















