

Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$187.79 • View Prices • By Godrej
Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $187.79.
- Share
$187.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
- 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor
Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top … Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
- 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor
General
| Brand | Godrej |
| Model | WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Sales Package | Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Weight | 32.8 kg |
| Height | 98.5 cm |
| Width | 54.5 cm |
| Depth | 62 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate |
Power Features
| Power Required | 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Comprehensive |
Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top … Price History
You can check the price history of Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $17,970. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Godrej WTEON ALR C 80 5.0 FDANS GPGR 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Godrej WTEON ADA 80 5.0 FEFN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Xiaomi 18 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











