



Haier EFL70-IM12IBIES8 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$286.23 • View Prices • By Haier
Haier EFL70-IM12IBIES8 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $286.23.
- Share
$286.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Inverter Technology
- PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Haier EFL70-IM12IBIES8 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 7 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Inverter Technology
- PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Brand | Haier |
| Model | EFL70-IM12IBIES8 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | Washing Machine, Pipe, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | PCM |
| Weight | 56 kg |
| Height | 93.5 cm |
| Width | 56.2 cm |
| Depth | 66.7 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Cotton, Synthetics, Mix, Allergen, Baby Care, Daily, Delicate, Refresh, Quick 15, Sportswear, Jeans, Duvet, Self Clean, Shirts |
Power Features
| Power Required | AC 240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 3 years, Warranty, Motor Warranty 12 years |
| Covered in Warranty | Electrical and functional parts Failure |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover the transit damage and plastic parts, rubber parts etc |
| Warranty Type | Comprehensive |
Haier EFL70-IM12IBIES8 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing… Price History
You can check the price history of Haier EFL70-IM12IBIES8 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $27,390. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier EFL70-IM12IBIES8 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WA80F10E2L 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 17 Pro
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A56 5G
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













