







Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$510.47 • View Prices • By Haier
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $510.47.
- Share
$510.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- Tumble
- AI One Touch Display
- Wi-Fi Connectivity
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washin… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- Tumble
- AI One Touch Display
- Wi-Fi Connectivity
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Brand | Haier |
| Model | HW120-DM14F9BKU1 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | AI One Touch Display |
| Control Type | Touch, Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Inlet Hose, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Pillow Shape Drum |
| Weight | 72 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 62 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 12 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Direct Motion Motor |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Allergy Care, Synthetic, Delicate, Baby Care, Clean Tub, Duvet, Jean, Sports Wear, Mixed Fabric, Shirts, Self Clean, Refresh |
Power Features
| Power Required | AC 220 - 240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 5 years, Warranty & 20 Years on motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defectsge |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washin… Price History
You can check the price history of Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $48,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WD12FB7B34GB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW90DG6U24AS 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs IFB Executive Plus BXN 1114KH 11 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WD12FG5B34BB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Haier HW120-DM14F9BKU1 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WD12FB8B94GB 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















