



Haier HWM75-H826S6 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$270.24 • View Prices • By Haier
Haier HWM75-H826S6 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $270.24.
- Share
$270.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- NZP Technology
- N/A Display
- Cabinet material: PCM Body
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock
Haier HWM75-H826S6 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Mac… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7.5 kg Capacity
- NZP Technology
- N/A Display
- Cabinet material: PCM Body
- Inbuilt Heater, Timer
- Door Lock, Child Lock
General
| Brand | Haier |
| Model | HWM75-H826S6 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | N/A Display |
Design and Body
| Outer Body | Cabinet material: PCM |
| Height | 97 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 57 cm |
| Transparent Window | No |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
| Body Features | Unique Butterfly Design, Lid Material: Toughened Glass |
Technical
| Capacity | 7.5 kg |
| Method of Washing | NZP Technology |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Wool, Normal, Heavy |
Power Features
| Power Required | 220-240v |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Removes 106 Types of Tough Stains | 99.9% Germ Removal | Removes Upto 72 Hours Old Stains | Double Protection |
Warranty
| Warranty | 2 years, 12 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWM75-H826S6 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Mac… Price History
You can check the price history of Haier HWM75-H826S6 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $25,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWM75-H826S6 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy A36 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 Plus
OnePlus 15 vs iQOO 15
Samsung Galaxy S26 FE vs Apple iPhone 17e
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













