






Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$276.8 • View Prices • By Haier
Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $276.8.
- Share
$276.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator
- Inverter Technology
- Stainless Steel Body, PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing M… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10.5 kg Capacity
- Pulsator
- Inverter Technology
- Stainless Steel Body, PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Haier |
| Model | HWM105-H688BK |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Control Type | Touch |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Drain Hose, Fill Hose, Power Cord, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Tub Material | PCM |
| Weight | 37.5 kg |
| Height | 101 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
| Body Features | Soft Closing, Pillow Drum |
Technical
| Capacity | 10.5 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Smart Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, 18 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Oceanus Wave Drum, Near Zero Pressure, Soft Fall, Pillow Shaped Drum, Removes 106 Tough Stains, Buzzer Indicator |
Warranty
| Warranty | 5 years, Warranty on Product and 12 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing M… Price History
You can check the price history of Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $26,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier ETL105-CAFS8 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Apple iPhone 12 vs Infinix HOT 70
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17 Ultra
OnePlus Ace 6T vs OnePlus Ace 6
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















