



Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$275.91 • View Prices • By Haier
Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $275.91.
- Share
$275.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Inverter Technology
- Stainless Steel Body, PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Inverter Technology
- Stainless Steel Body, PCM Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
- Door Lock, Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | China |
| Brand | Haier |
| Model | HWM90-H688BK |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Control Type | Touch |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Drain Hose, Fill Hose, Power Cord, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Outer Body | Stainless Steel |
| Tub Material | PCM |
| Drum Type | Oceanus Wave Drum |
| Weight | 38.5 kg |
| Height | 99 cm |
| Width | 55 cm |
| Depth | 61 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Toughened glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Smart Diagnostics | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, 15 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Oceanus Wave Drum, Anti Scaling Technology, Soft fall Technology |
Warranty
| Warranty | 5 years, Warranty on Product and 12 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $26,410. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Haier HWM90-H688BK 9 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier ETL100-C3PS8 10 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Honor Magic 8 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB)
Honor 400 Pro vs Apple iPhone 17e
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 12 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













