



IFB Diva GXN 6010 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$268.34 • View Prices • By IFB
IFB Diva GXN 6010 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $268.34.
- Share
$268.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 6 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED 7 Segment Touch Control Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
IFB Diva GXN 6010 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Mach… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 6 kg Capacity
- Tumble Wash
- LED 7 Segment Touch Control Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
General
| Country of Origin | India |
| Brand | IFB |
| Model | Diva GXN 6010 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED 7 Segment Touch Control Display |
| Sales Package | Drain Hose, Protective Rat Mesh, User Manual, Water Inlet Pipe, Washing Machine |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 65 kg |
| Height | 87.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 51.8 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 6 kg |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Method of Washing | Tumble Wash |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Baby Care, Wool, Synthetic, Mixed Fabric, Mixed/Daily, Cotton, Baby Wear, Refresh, Express/15 Quick Wash, Steam Wash, Pre Wash |
Power Features
| Power Required | AC 240 V |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Extra Features | AI Technology, Power Steam, Eco Inverter Motor, Aqua Energie, Wash System, 9 Swirl, Load Sensing, Auto Tub Clean, Crescent Moon Drum, Self Diagnosis |
Warranty
| Warranty | 4 years, ,10 years Motor Warranty and 10 years Spares Support |
| Warranty Type | Comprehensive |
IFB Diva GXN 6010 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Mach… Price History
You can check the price history of IFB Diva GXN 6010 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $25,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB Diva GXN 6010 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Voltas Beko WFL6012B7COUBAA 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Motorola Moto G Stylus 5G 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs RedMagic 11S Pro Plus
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 Pro
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













